poniedziałek, 2 lipca 2012

szary wilk nie taki straszny a polarny?









(info z wiki)

Wilk polarny (Canis lupus arctos) – jeden z największych podgatunków wilka. Charakteryzuje się grubą, białą sierścią i to jest jego główna cecha wyróżniająca. W ramach wilka arktycznego oprócz formy typowej wyróżnia się jeszcze:
  • wilka Banksa (C. l. a. bernardi) - duża forma geograficzna wilk arktycznego zamieszkująca wyspę Banksa i wyspę Wiktorii na obszarze Terytoriów Północno-Zachodnich. Smukły i długonogi z ciemniejszą sierścią na grzbiecie.
  • wilka grenlandzkiego (C. l. a. orion) - jedna z form wilka arktycznego, prawdopodobnie wymarła, zamieszkiwał Grenlandię.
  • wilka z wyspy Baffina (C. l. a. manningi) - najmniejszy spośród wilków arktycznych, zamieszkuje Ziemię Baffina.

Żyje w zhierarchizowanych watahach do 30 zwierząt. Stadem przewodzi najwyższy rangą samiec, a jego partnerka ma prawie taką samą pozycję. Reszta wilków podporządkowuje się przywódcom i wytwarza własną hierarchię. W trakcie polowania i karmienia młodych współpracują wszystkie dorosłe zwierzęta. Poluje na reniferyzające i inną zwierzynę. Kiedy wilki atakują woły piżmowe, a te ustawione są w okręgu, chroniąc cielęta potężnymi rogami, drapieżniki rozpoczynają wojnę nerwów i koncentrują się na rozerwaniu kręgu. Biegając naokoło, wilki zmuszają woły do zmiany pozycji tak, aby te mogły mieć na oku agresorów. Często jednak taka taktyka nie pomaga drapieżnikom, ale jeśli dopisze im szczęście, woły nie wytrzymują nerwowo i rozbiegają się. Wtedy wilki rozpoczynają pościg i próbują odizolować młode lub słabe zwierzęta. Kiedy drapieżnik wgryzie się w 
ofiarę, inne śpieszą mu na pomoc i wspólnie powalają woła.

(odemnie) są nie tylko większe od wilków szarych ale takrze zdecydowanie bardziej agresywne tak jak im kuzynom grozi im wiginiecie no i ma my kolejny dowód głupoty ludzkiej jak ktoś woli je mieć na sobie  czy jako dywan nisz pozostawić je w swojej skórze  w której  jak widzicie na zdciach u góry wyglądają pięknie.Zachęcam do szukania dalszych informacji na ich temat.Te wilki to prawdziwe duchy śniegu.


i jak tu ich nie kochać

zobaczmy teraz piękno tygrysów 


są inspiracją dla wielu dla innych tylko sposobem na łatwą kase... 




tygrys amurski w akcji :)


Tygrys (Panthera tigris) – gatunek dużego, drapieżnegossaka łożyskowego z rodziny kotowatych (Felidae), największy z żyjących współcześnie[6] czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Rekordowa masa ciała samca tygrysa syberyjskiego wynosi 423 kg[7]. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych[8]. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.
Słowo "tygrys" pochodzi od greckiego wyrazu "tigris", które z kolei ma najprawdopodobniej irańskie korzenie.
Został opisany przez Linneusza w 10. edycji Systema Naturae (1758) jako Felis tigris[2]. W 1858 roku rosyjski naturalista Mikołaj Siewiercow opisał tego dużego kota pod nazwą Tigris striatus. W 1929 Pocock zaliczył go dorodzaju Panthera.
Obecnie większość zoologów zgadza się z przynależnością tygrysa do tego właśnie rodzaju. Dokładniej przeprowadzone badania anatomiczne wykazały jednak, że tygrys może być blisko spokrewniony z panterą mglistą. Przynależność rodzajowa tego kota jest więc niepewna. Obecnie prowadzone są szczegółowe badania anatomiczne, genetyczne oraz molekularne, których celem jest ustalenie relacji pokrewieństwa pomiędzy przedstawicielami Pantheriinae.

te piękne drapieżniki są pod ochronom z powodu tak bardzo 

prostego  ...człowiek drapieżnik okrutny i bezwzględny robi wszystko  

żeby upolować kasę nie obchodzi go to że bez tygrysów świat straci 

jeden z kolorów tęczy.Nie bądźmy  obojętni na krzywdę zwierząt.

Mam nadzieje że skłoniło do refleksji.


jak długo będziemy je jeszcze oglądać na wolności ?